Je lepší parkovat auto v garáži, nebo v garážovém stání? Někdy si nemůžete vybrat a jste rádi vůbec za to, že najdete místo někde poblíž bydliště. A ti, co bydlí v bytových domech, kde mají své jisté parkovací místo, si snad jen občas řeknou „kdyby tak bylo větší a ty sloupy nebyly tak blízko“.
A pak jsou tu ti, kteří zrovna koukají z okna svého domu na zasněžené auto a říkají si „Hned v létě dostanu auto pod střechu“. Pokud patříte k této skupině, doporučuji nejprve zavolat na stavební úřad a zjistit, jestli se na vaši potenciální stavbu nevztahují nějaká omezení a specifická pravidla. Ta mohou vyplývat nejen z velikosti zamýšlené stavby, ale i z místa, kde bydlíte. Například v nové stavby vznikající v chráněných krajinných oblastech budou potřebovat souhlas příslušné Správy CHKO a budete nuceni dodržet pravidla týkající se vzhledu nové budovy (typ střechy atd.). A pak už se rozhodnout, zda garážové stání, nebo garáž.
Někdo si může namítnou, že garážování stání jsou alternativou pro ty, kteří nemají peníze na stavbu garáže. Jenže s ohledem na vaše auto může být opak pravdou. Autu totiž dělá nejlépe, když je v nevytápěném prostoru. Zlaté zimní pravidlo říká, že se nemá zajíždět za zasoleným autem do vytápěné garáže. Proč? Ve velkých mrazech zůstává sůl ze silnic na autě neaktivní. Naopak v teple se dojde k chemických procesům, kdy na sebe sůl začne vázat vzdušnou vlhkost a začne se měnit v kyselý roztok, který pak urychluje rezivění auta.

V létě je auto v garážovém stání dostatečně chráněno před deštěm, kroupami, ale i sluncem. V zimě, když jdou mlhy, které namrzají, budete muset také někdy škrabat, i když je auto pod střechou. I sníh na auto občas zafouká, ale rozhodně se nebude jednat o závěje jako na autě venku. Ideální je na toto myslet a postavit garážové stání „přilepené“ na fasádu domu.
Můj tip: Ať stavíte garáž či garážové stání, myslete rovnou i na přívod elektřiny. Světlo, elektrické zásuvky, ale hlavně i výhledově nutnost – nabíjecí stanice pro elektromobily. Protože v takovém případě nám už nestačí jen přívod na 230 V, je třeba mít 400 V pro možnost montáže wallboxu.
Tady bude záležet na více faktorech: možnosti pozemku, rozpočet stavby, velikost vašeho vozu. Ale přesně to může být kámen úrazu, až budete chtít auto měnit. Ostatně změnit se postupem času může i účel garáže a tím nemyslím jen to, že z ní uděláte skladiště. Při prohlídkách nemovitostí jsem viděl různé garážové projekty přeměněné na posilovny, dílny či dokonce malé obchůdky.

Norma ČSN 73 6058 je velice praktická co do vztahu k navrhování rozměru garáže s ohledem na velikost auta. Říká, že před autem má být volný prostor 20 cm a za ním 80 cm. Tedy garáž má být delší o jeden metr než je délka vozu. To samé platí o šířce: u řidiče má být 80 cm na otevření dveří a u spolujezdce 20 cm. Ale kdo z nás by chtěl, aby musel spolujezdec vystupovat už do silnice? Myslet je třeba ale i na výšku, hlavně tu vjezdovou, protože kdo by chtěl rakev s lyžemi sundávat před vjezde venku a v chumelenici. Pokud stavíte garáž na zelené louce, místem nešetřete.
Můj tip: Nikdy jsem od nikoho neslyšel, že má moc velkou garáž. Naopak povzdechnutí nad tím, že je garáž malá, že do ní nevejde ještě jedno horské a podobně, slýchám často. „No jo – kdyby bylo v garáži víc místa, mohl by tam dělat ještě…“. Myslete na to, až budete řešit rozměry stavby.
Vlastně nebýt garáží nevznikla by spousta podnikatelských záměrů. V dřevních dobách se podnikalo buď z obýváku (kancelář), nebo z garáže (dílna). Své by o tom mohl vyprávět třeba Bill Gates, který v garáži začínal. Možná vám nepoděkuje vaše auto, ale vaše děti určitě ano, protože garáž v zimě vytvoří třeba skvělý prostor na ježdění na skateboardu. A vaše auto skončí v garážovém stání venku. Přesně tak to dopadlo i u nás. Nehledě na to, že jednoho dne si možná pořídíte motorku a ta chce také své místo.

Můj tip: Tento článek není klasickým popisem jak a z čeho postavit garáž, protože možností je spousta. Budete-li však budete chtít k tomuto tématu cokoliv vědět, volejte či pište, rád poradím.